Kølendorf parkerer momsgæld i konkursselskab

Det tidligere Comitel International A/S er begæret konkurs, efter at Comitel-gruppen har vundet sag i Landsskatteretten. Millionkrav fra SKAT efter momskarruselsvindel isoleres nu i konkursboet.

Comitel Gruppens ejer og direktør Peer Kølendorf har begæret en konkurs for Selskabet af 21. september 2006 A/S (det tidligere Comitel International A/S). Det betyder i praksis, at det trecifrerde millionkrav, som SKAT har stillet til Comitel-Gruppen, nu isoleres i konkursen.

Københavns Byret dømte 4. oktober 2007 den tidligere direktør i Selskabet af 21. september 2006 A/S Klaus Ulrik Hansen for medvirken til momssvindel uden om selskabet, men i selskabets navn.

Når konkursen begæres nu, er det ifølge en pressemeddelelse fra Comitel fordi selskabet netop har fået medhold i Landsskatteretten i en strid mod SKAT om hvorvidt resten af Comitel-Gruppen kan afkræves de manglende momsmillioner.

»Vi har netop i Landsskatteretten fået fuldt medhold i en strid med SKAT om, hvilke selskaber i Comitel-gruppen, der måtte hæfte for tab som følge af de strafbare handlinger i form af skyldnersvig, som den tidligere direktør i Comitel International A/S Klaus Ulrik Hansen er blevet dømt for ved Københavns Byret. Landsskatteretten har fastslået, at ingen andre selskaber i Comitel-gruppen hæfter for tab, der er en følge af Klaus Ulrik Hansens svindel. Samtidig tilkendes vi betaling af de omkostninger, vi har haft til at føre denne sag,« udtaler Peer Kølendorf i en pressemedelelse.

På et direkte spørgsmål fra ComONs søsterblad CRN om, hvorvidt det er moralsk i orden at lade selskabet gå konkurs, nøjes Peer Kølendorf med at konstatere, at »SKAT vil kunne få de penge, der er i selskabet.«

Men hvordan er udsigten til det? Hertil siger Peer Kølendorf:

»Der er ikke de penge i selskabet, så det vil jo nok være umuligt. Om SKAT så har ret til pengene vil fremtiden vise. Det afhænger blandt andet af om vores tidligere medarbejder (Klaus Ulrik Hansen, red.) bliver frikendt i næste retsinstans.«

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS