Sådan overlever Wikileaks atomangreb

Et atomsikkert beskyttelsesrum fra Den Kolde Krig i Stockholm er Wikileaks? nye hjem. Se flotte billeder fra bunkeren her.

Artikel top billede

I et futuristisk indrettet rum 30 meter under den svenske hovedstad finder man et af Sveriges bedst sikrede hostingcentre, Pionen. Bunkeren blev hugget ud i den hårde undergrund i den kolde krigs første år. Den fik aldrig fik lov at vise sit værd i en atomkrig, men nu skal den beskytte nogle af de mest eksplosive data i øjeblikket.

Wikileaks har fået serverplads i bunkeren.

Den svenske fotograf Jann Lipka har fået lov til at besøge faciliteterne i Pionen, hvor han har taget en stribe imponerende 360 graders-billedserier. De kan ses på den danske portalside for virtuelle fotografier Panoramas.dk eller på fotografens egen hjemmeside.

På billederne kan man blandt andet se de dieselgeneratorer, som skal holde centret i live, hvis forbindelsen til omverdenen ryger. Arkitekten af arealerne lovede også, at data og medarbejdere er sikret mod diverse naturkatastrofer og atomangreb. For eksempel er der kun én indgang ned i bunkeren, og den er beskyttet af en halv meter tyk ståldør.

Selv om bunkeren i Stockholm lader til at være sikret efter alle kunstens regler, så lægger Wikileaks ikke alle sin æg i dén kurv. Organisationen har angiveligt placeret sine data på andre hemmeligholdte destinationer andre steder i verden.

Se alle panorama-billederne her.

Wikileaks leder, Julian Assange, og resten af Wikileaks har længe haft et tæt forhold til Sverige. Senest har Wikipedia-talsmanden fået sig et pro forma job som journalist i Sverige for at komme under den svenske pressebeskyttelse. Tidligere har Wikileaks fået serverplads hos et andet svensk firma ejet af Gottfrid Svartholm og Fredrik Neij - to personer der sad på anklagebænken, da Pirate Bay blev dømt sidste år.
Senest har det svenske piratparti tilbudt at hoste den kontroversielle organisations data på sine egne servere, og de er altså placeret 30 meter under jorden i det sydlige Stockholm.

Det er Sveriges første internetleverandør Bahnhof, der ejer det atomsikre kælderværelse.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S