Vista-efterfølger kommer allerede om to år

Efterfølgeren til Windows Vista, med kodenavnet Vienna, kommer sandsynligvis på markedet allerede i 2009.

Den næste store Windows-version kommer måske allerede om to år. På RSA-konferencen i San Francisco fortalte Microsofts chef for Windows-udvikling, Ben Fathi, at Vista-efterfølgeren med kodenavnet Vienna sandsynligvis kommer i 2009.

Der gik fem år mellem lanceringen af Windows XP og Vista, men Microsoft fortæller, at det var en undtagelse. Normalt skal nye Windows-versioner produceres med kortere intervaller.

Microsoft henviser til, at der gik 2 ½ år fra frigivelsen af Windows XP Service Pack 2 til Vista, og firmaet vil forsøge at holde sig inden for denne tidsramme fremover. I 1990'erne gik der kun to-tre år mellem lanceringen af nye Windows-versioner.

Softwaregiganten har ikke ønsket at bekræfte Vienna-lanceringen i 2009 og det vides heller ikke, hvilke funktioner operativsystemet vil indeholde. Men et godt bud kunne være nogle af de funktioner, som ikke kom med i Vista, som det nye filsystem WinFS.

Det ventes at mange virksomheder vil vente indtil 2008 eller 2009 med at opgradere til Vista.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S