Firefox mere gennemhullet end Internet Explorer

Sikkerhedsfirmaet Symantec oplyser nu, at man har fundet flere sårbarheder i Firefox end i Internet Explorer i den sidste halvdel af 2004.

I den halvårlige internetsikkerhedsrapport fra Symantec, kan sikkerhedsfirmaet konstatere, at antallet af sårbarheder fundet i Firefox i det sidste halvår af 2004 er højere end antallet af sårbarheder fundet i Internet Explorer. Således blev der fundet 21 sårbarheder i Firefox imod 13 i Internet Explorer.

»Det er en trend, vi har set før i tiden, at folk skifter til en anden browser for at få bedre sikkerhed, men hackerne skifter altså også,« siger Olivier Gerey, sikkerheds ekspert i Symantec Danmark til ComON.

Han fortæller, at antallet af brugere af de forskellige browsere har en vis betydning for hackere, da de gerne vil kunne ramme så mange som muligt.

Han understreger, at alle de fundne sårbarheder i alle browserversionerne er blevet rettet.

Olivier Gerey ser tallet om interessant op til udgivelsen af version syv af Microsofts Internet Explorer.

»Det bliver spændende at se, nu hvor Microsoft undsender deres nye browserversion, for der vil jo også være huller i den. Ikke fordi det er Microsoft-software, for sådan er det med al software,« siger han.

I rapporten forklares det dog, at antallet af højrisiko sårbarheder er højest i Internet Explorer med 13, hvor tallet for Firefox ligger på syv.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job