Artikel top billede

Styr spillet med fødderne

Som de første i Danmark har Bibliografen Bagsværd installeret det interaktive gulv The Cube.

Microsofts kommende Natal til Xbox 360 skal gøre det muligt at styre spillene med hele sin krop. Hvordan det kan foregå, kan man nu få et forsmag på i Bibliografen Bagsværd, der som de første her i landet har installeret det interaktive gulv The Cube. Den er udviklet af firmaet GestureTek i Californien. The Cube projicerer et interaktivt billede op på enten en væg eller et gulv, og brugeren kan så ændre projektionen ved at røre væggen eller træde på gulvet.

Ligesom i Natal bruges et kamera til at registrere brugerens bevægelser, der så omsættes til styresignaler til programmet. GestureTek har fået patent på den 2D og 3D kamera-teknologi, der bruges til The Cube. I modsætning til f.eks. Wii er der ikke brug for en controller, og det betyder også man slipper for problemer med tyveri af løsdele, batterskift og et begrænset deltagertal.

The Cube leveres med omkring 70 forskellige projektioner og spil. Det kan være en isflade der krakelerer eller hajer, der svømmer rundt i et basin. En kamelæon, der skifter farve når man rører den med foden. Der er også deciderede spil, hvor man f.eks. kan dyste i hockey, basket eller skiløb.

I løbet af de næste uger skal der opstilles interaktive kuber på andre biblioteker i Gladsaxe Kommune. Bibliografen Bagsværd er en kombination af biograf og bibliotek.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere