Internet-brugere bidrager aktivt

En undersøgelse bekræfter, at internettet er et særdeles interaktivt medie. Hele 44 procent af de amerikanske internet-brugere bidrager aktivt med indhold til internettet i form af billeder, tekst og andet af betydning for den enkelte.

Internettet er et særdeles interaktivt medie. Det bekræfter en undersøgelse, som viser, at 44 procent af de amerikanske internetbrugere bidrager aktivt med indhold til internettet i form af billeder, tekst og andet af betydning for den enkelte.

Undersøgelsen er lavet på basis af telefoninterviews i perioden fra 12. marts til 20. maj 2003. Den er iværksat af Pew Internet & American Life Project.

Internettet bruges til meget mere end passiv modtagelse af information, men bruges i stigende grad til udveksling af tanker og ideer, kommunikation via internetsites, publicering af private billeder og deling af filer.

Ifølge Pew Internet and American Life Project er internettet interaktivt til blandt andet følgende formål:

- 21 har publiceret fotografier på internettet
- 20 har tilladt andre at hente musik- og videofiler fra delte mapper på computeren
- 17 procent har publiceret skriftligt materiale på internettet
- 13 procent har egen internetside
- 10 procent har publiceret kommentarer i nyhedsgrupper.

Blandt øvrige aktiviteter kan nævnes, at 7 procent har web-kameraer tilkoblet computeren, som giver andre internetbrugere indblik i deres liv, 6 procent publicerer egne kunstværker på nettet og 3 procent fører webblogs, der er en form for internetdagbog.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory