Kabel-tv-kunder kan bestille digital genudsendelse

Yousee tester en ny tjeneste, hvor kabel-tv-kunderne kan springe tilbage til starten af en udsendelse med et tryk på en knap.

Det tidligere TDC Kabel, som har skiftet navn til Yousee, tester i øjeblikket en ny tjeneste, hvor programmerne bliver lagret på en videoserver hos selskabet mens udsendelsen sendes. Det betyder, at man kan starte udsendelsen forfra med et enkelt tryk på fjernbetjeningen, hvis man f.eks. er landet midt i udsendelsen og ønsker at se begyndelsen, eller bliver afbrudt midtvejs i tv-kigningen.

»Det har været en teknisk kompliceret tjeneste at udvikle - ikke mindst fordi vi fokuserer meget på, at det som tv-seer skal være enkelt at bruge. Men vi er kommet langt: Blot et simpelt tryk på fjernbetjeningen og så starter programmet fra begyndelsen. Nu går en test i gang blandt en udvalgt skare af vore kunder, hvorefter vi vil indsamle data omkring forbruget. Herefter vil vi færdigudvikle til lancering i løbet af 2008,« siger Anders Blauenfeldt, forretnings-udviklingschef hos YouSee.

Lignende tjenester kendes allerede fra kabel-tv-udbydere i USA, og tv-seere med videoharddisk vil også nikke genkendende til muligheden for at mellemlagre programmer og se udsendelser tidsforskudt.

Den såkaldte StartForfra-tjeneste kræver Digitalt Kabel-tv med aktiv bredbåndsreturvej og testkunderne er udvalgt blandt de eksisterende digitale kunder med en HD Digitalmodtager, der understøtter aktiv bredbåndsreturvej.

Når tjenesten aktiveres sendes besked til serveren, der starter en unik program-strøm til den enkelte kunde. Det betyder blandt andet, at det ikke vil være muligt at spole i programmet.

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura