Hackere hævder at have knækket N-Gage

Hackere hævder at have cracket en sikkerhedskode til Nokias N-Gage, hvorved spil til N-Gage kan kopieres til konkurrenternes mobiltelefoner. Nokia vil kæmpe for ophavsrettighederne til spillene.

Det hævdes på flere internetsider, at beskyttelseskoden til Nokias nye N-Gage, er brudt. Er påstanden sand, kan spil til N-Gage kopieres og spilles på konkurrenternes mobiltelefoner, der kører på samme operativsystem som N-Gage.

Et eksempel på dette illustreres på Club-Siemens, som til trods for navnet drives privat af to nordmænd og er uafhængig af Siemens. En demo viser screenshots med spil fra N-Gage, som kører på en Siemens SX1 mobiltelefon.

Nokia tager rygterne meget alvorligt, og oplyser, at de vil kæmpe for ophavsrettighederne til spillene.

»Vi undersøger påstandene, som vi ser på med stor alvor. Det gør det muligt for pirater at stjæle ophavretsbeskyttet materiale, og det er forbudt,« siger Damian Stathonikos talsmand for Nokia.

N-Gage blev lanceret 7. oktober 2003 under stor mediebevågenhed som en kombination af en mobiltelefon og en håndholdt spilkonsol. N-Gage forventes at medvirke til at sætte gang i udvikling og salg af spil til mobiltelefoner.

Spil til N-Gage koster mellem 30 og 35 dollars og leveres på MMC-kort.

Spilmobiler forventes at få stor succes inden for de næste år. Analytikere vurderer, at der vil blive brugt over tre milliarder dollars årligt på spilmobiler i 2007.

Spillene til N-Gage bliver udviklet af kendte spiludgivere, som Activision, Eidon, Sega, Taito og THQ. Desuden udgiver Nokia selv spil til konsollen.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job