Hackere hævder at have knækket N-Gage

Hackere hævder at have cracket en sikkerhedskode til Nokias N-Gage, hvorved spil til N-Gage kan kopieres til konkurrenternes mobiltelefoner. Nokia vil kæmpe for ophavsrettighederne til spillene.

Det hævdes på flere internetsider, at beskyttelseskoden til Nokias nye N-Gage, er brudt. Er påstanden sand, kan spil til N-Gage kopieres og spilles på konkurrenternes mobiltelefoner, der kører på samme operativsystem som N-Gage.

Et eksempel på dette illustreres på Club-Siemens, som til trods for navnet drives privat af to nordmænd og er uafhængig af Siemens. En demo viser screenshots med spil fra N-Gage, som kører på en Siemens SX1 mobiltelefon.

Nokia tager rygterne meget alvorligt, og oplyser, at de vil kæmpe for ophavsrettighederne til spillene.

»Vi undersøger påstandene, som vi ser på med stor alvor. Det gør det muligt for pirater at stjæle ophavretsbeskyttet materiale, og det er forbudt,« siger Damian Stathonikos talsmand for Nokia.

N-Gage blev lanceret 7. oktober 2003 under stor mediebevågenhed som en kombination af en mobiltelefon og en håndholdt spilkonsol. N-Gage forventes at medvirke til at sætte gang i udvikling og salg af spil til mobiltelefoner.

Spil til N-Gage koster mellem 30 og 35 dollars og leveres på MMC-kort.

Spilmobiler forventes at få stor succes inden for de næste år. Analytikere vurderer, at der vil blive brugt over tre milliarder dollars årligt på spilmobiler i 2007.

Spillene til N-Gage bliver udviklet af kendte spiludgivere, som Activision, Eidon, Sega, Taito og THQ. Desuden udgiver Nokia selv spil til konsollen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S