Google tester nye Gmail-funktioner

Google inviterer sine brugere til at afprøve en stribe af nye funktioner i posttjenesten Gmail.

Google starter snart en offentlig betatest af 13 nye funktioner i sin posttjeneste Gmail. Ifølge CNET skulle de 13 nye funktioner allerede fra torsdag være tilgængelige gennem et Labs-faneblad under Indstillinger i Gmail, men dette faneblad findes endnu ikke på den danske version af Gmail.

De nye funktioner omfatter blandt andet et Quick Link værktøj, der kan bruges til at oprette genveje til søgninger og enkelte beskeder, Pictures in chat, der viser profilbilleder af dine chatvenner, og Superstars, hvor man kan udskifte stjerne-ikonerne i Gmail.

Der er også en E-mail Addict funktion, hvor man kan blokere for adgang til sin mailboks i 15 minutter, og et slangespil til alle de brugere, der keder sig med deres mails.

Google erkender selv, at nogle af de nye funktioner næppe vil overleve betastadiet, men ideen er at samle feedback og ideer fra brugerne.

Selv Gmail befinder sig stadig i beta-fasen - som fremgår af det lille »Beta« skilt i Gmail-logoet - og denne fase har efterhånden varet i fire år.

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS