Microsoft vil være lige så godgørende som Google

Med en ny konkurrence for udviklere vil Microsoft fremme sit image som filantropisk og miljøbevist foretagende. Det er dog kun produktområderne IE8 og Bing, der er omfattet af den godgørende ånd.

Amerikanske udviklere får nu en chance for både at gøre noget godt for miljøet og den amerikanske økonomi - og samtidig indkassere en præmie på 10.000 dollars.

Det kræver blot, at de udvikler en web-applikation, som på en eller anden fiks måde fremmer et grønt miljøe - enten med farven grøn som den ses på bladene på træerne, eller med farven, som den ses på USA's pengesedler. Nu hvor finanskrisen hærger er det økonomiske miljø nemlig mindst lige så vigtigt som det naturskabte, mener Microsoft.

"Will code for green" hedder konkurrencen, som skal præmiere den bedste web-applikation, nogen amerikaner kan finde på.

Det er Microsoft, der står bag konkurrencen, der på flere måder godt kan ses som et udfald mod Google.

Googles søsatte selv en særdeles ambitiøst idé-konkurrence sidste år, hvor deltagerne skulle dyste om det bedste forslag til at gøre verden bedre for flest muligt mennesker. Google blev dog så overvældet over mængden af gode ideer, der skulle sorteres og bedømmes, at man i februar måtte udskyde projektet på ubestemt tid.

Den slags utjekkethed er Microsoft naturligvis højt hævet over. "Will Code for Green" løber af stabelen frem til konkurrencens vinder kåres ved Gnomeda-konferencen i august, fastslås det. Microsoft benytter dog lidt mere snævre rammer for sin godgørende konkurrence end det var tilfældet for Google.

Nærlæser man konkurrence-materialet viser det sig nemlig, at det kun er projekter, der er http://willcodeforgreen.gnomedex.com/display_page?page=rules" target="blank">Bing-baserede, der kan deltage, for applikationen skal bruge Bing APIs, og indordne sig under deres brugerregler.

Ifølge The Register vil Microsoft med konkurrencen forsøge at flytte noget af udviklersamfundets "mindshare" fra Google og Open Source tilbage til gode gamle Microsoft.

En lignende konkurrence blev tidligere søsat med Internet Explorer som det nødvendige element for deltagelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS