Siemens og Toshiba samarbejder om 3G mobiltelefoner

Virksomhederne vil sende de første tredjegenerations mobiltelefoner på markedet i begyndelsen af år 2002.

Elektronikfirmaerne Toshiba og Siemens meddelte onsdag i en pressemeddelelse, at de vil indgå en alliance om udvikling af mobiltelefoner, der kan udnytte det kommende tredjegenerations mobilnet.


Partnerne forventer, at de første 3G telefoner fra samarbejdet vil komme på markedet i starten af år 2002. Det er omkring det tidspunkt, hvor man forventer, at operatørerne er færdige med indførelsen af de nye teknologier.


Samarbejdet vil koncentrere sig om at udvikle apperater der benytter 3G standarden W-CDMA, Wideband Code Division Multiple Access, der er en højhastighedsvariant af transmissionsteknologien CDMA. Det er den teknologi, der primært vil blive brugt i Europa og Japan. Men parterne afviser ikke, at der sideløbende vil blive udviklet terminaler der benytter andre 3G teknologier.


Samarbejdet vil også omfatte den næste generation af MPEG-4 videokomprimering, som vil tilbyde distribution af levende billeder via mobilnettet.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere