Finansrådet: Sander glemmer e-læring i folkeskolen

Finansrådet kritiserer videnskabsminister Helge Sanders nye nationale strategi for e-læring. Folkeskolen bliver glemt, lyder kritikken.

Husk folkeskolen! Sådan lyder kommentaren fra Finansrådet til videnskabsminister Helge Sanders nye nationale strategi for e-læring. Ministerens ambition er at Danmark skal være et af verdens førende lande inden for e-læring. Derfor afsættes omkring 135 millioner over tre år til at skabe en større anvendelse og en højere kvalitet af e-læring.

»Vi skal ikke ukritisk sætte strøm til undervisningen, men bruge initiativerne til nye og spændende måder at lære på. Vi skal i det hele taget bruge e-læring på den intelligente facon. E-læring rummer næsten ubegrænsede muligheder - og dem åbner vi nu døren for med den nationale strategi. E-læring er grundlæggende fleksibel i sin form, og hvis vi øger anvendelsen, vil mange flere kunne udvikle deres kompetencer når og hvor, de har behov,« siger Helge Sander.

Strategien foreslår blandt andet at der skal udvikles e-læringsforløb for medarbejdere i det offentlige. Samtidig bør universiteterne opstille digitaliserings-strategier med mål for e-læring.

Men planen mangler et afgørende element - folkeskolen. Det mener Finansrådet, der selv er i gang med at udvikle e-læringsmateriale til matematikundervisningen i folkeskolens ældste klasser.

»Når man laver en national strategi som denne, så undrer det mig meget, at man helt glemmer folkeskolen. Strategien beskriver mange af de initiativer, som regeringen har taget med at skaffe flere computere til skolerne, men det er meget småt med nye initiativer, der skal øge brugen af e-læring i folkeskolerne. Det er helt forkert, og jeg håber, at der bliver rettet op på det med en særlig plan fra Undervisningsministeriet,« siger Knud Henning Andersen, der er underdirektør for uddannelsesområdet i Finansrådet.

Han er dog enig med videnskabsministeren i, at e-læring kan få stor betydning for det danske undervisnings-system. Han tilføjer at der især er brug for en indsats for at styrke undervisernes it-kompetencer.

»Erfaringerne viser, at elever og studerende er langt foran lærerne, når det kommer til at beherske ny teknologi. Og det betyder desværre, at rigtig mange lærere ikke bruger it i undervisningen. Derfor er det helt rigtigt at sætte ind her,« siger Knud Henning Andersen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S