TDC under pres i Norden

Efter Telenors køb af Vodafone i Sverige er TDC klemt i krigen om det nordiske telemarked.

Telenor og TeliaSonera har købt ind for milliarder i det seneste år og har efterhånden lukket det nordiske telemarked af. Det kan blive et problem for TDC, som står tilbage med meget få muligheder for at realisere sin nordiske satsning, skriver Berlingske Tidende.

Senest har norske Telenor købt den svenske afdeling af Vodafone for 7,5 milliarder kroner. Dermed står TDC presset som aldrig før.

»Det nordiske telemarked er ved at være lukket af nu. TDC kan købe selskaber som Elisa eller DNA i Finland, men det finske marked er et meget hårdt marked. Ellers kan TDC gå efter en fusion med svenske Tele2 og det er TDCs sidste chance i Norden,« siger Poul Ernst Jessen, analytiker af telesektoren i Danske Bank, til Berlingske Tidende.

TDC mangler mobiltelefoni i Sverige, Norge og Finland og er i stedet henvist til at købe sig ind på andre selskabers net. Men det kan blive dyrt, især i Sverige.

»Gennem TDCs mangeårige samarbejde med Vodafone kunne TDC have fået en aftale med Vodafone i Sverige, men det løb er nok kørt efter Telenor købte Vodafone. Så det ser i dag ud til, at TDC er kørt ind i en blindgyde,« siger Poul Ernst Jessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job