Kodak-kamera med MP3-afspiller

Kodaks nye digitalkamera mc3 fungerer samtidig som videokamera og MP3-afspiller.

Det nyeste produkt fra Kodak kan bruges til at tage still-billeder, optage videofilm og afspille musik. Det nye digitalkamera gemmer lyd og billeder på Compact Flash kort, der med en kapacitet på 16 MB kan rumme 110 digitale still-billeder eller 30 minutters musik i FM-kvalitet.


Kodak mc3 kan også anvendes som digital videokamera, men her en kapaciteten på det medfølgende kort begrænset til 1 minut og 25 sekunders videoklip med 20 billeder i sekundet. CompactFlash kortet kan dog udskiftes med andre kort, der kan gemme op til 192 MB.


Det digitale hybrid-apparatet har indbygget mikrofon og højtaler samt audio/video udgang. MP3-musik kan gemmes og afspilles i FM- eller CD-kvalitet, hvor sidstnævnte begrænser kapaciteten på det medfølgende kort til 15 minutter. LCD-displayet viser informationer om musikken og giver adgang til en indbygget equalizer.


Billeder lagres i formatet jpg, mens videofilm gemmes som QuickTime-filer. Filudveksling fungerer både med Windows- og Mac-computere. Kameraet sælges inklusive en USB-dockingstation og software til redigering af billeder og videoklip.


Prisen for Kodak mc3 bliver 2.995 kr., når den kommer på gaden i slutningen af marts.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis