Finsk program spreder skadelige SMS'er

Den såkaldte "SMS-virus" skyldes angiveligt et finsk program, der cirkulerer rundt på Nettet.

ComON kunne i går fortælle, at mange mobiltelefon-brugere i Tyskland og andre lande har modtaget en SMS-besked, som efterlader kontroltegn på telefonens display. Tegnene er såkaldte Internet Control Messages (ICM), og nu tyder meget på, at bølgen af SMS-beskeder med ICM-ikoner skyldes et finsk program, Flashmsg.


Peter Kruse fra Telia Security Group fortæller, at programmet tilsyneladende spredes ganske legitimt gennem et finsk website. Adskillige danske hjemmesider henviser direkte til det finske program; ikke kun med links, men også med detaljerede beskrivelser af, hvordan programmet skal anvendes.


På mindst fire danske websteder for mobil-brugere, som ComON har besøgt, findes uddybende instruktioner omkring, hvordan man henter, installerer og bruger det finske program til at sende ICM-ikoner til mobiltelefon-brugere. Ikoner, som kan være meget vanskelige at fjerne igen.


Flere andre nordiske hjemmesider henviser også til programmet eller tilbyder det direkte til download. Peter Kruse mener, at den trojanske hest, som lige nu hærger i Tyskland, sandsynligvis udspringer af programmet, men kan være modificeret.


Læs også:

  • 'SMS-virus' spreder sig



    • Brancheguiden
      Brancheguide logo
      Opdateres dagligt:
      Den største og
      mest komplette
      oversigt
      over danske
      it-virksomheder
      Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
      Hewlett-Packard ApS
      Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

      Nøgletal og mere info om virksomheden
      Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

      Kommende events
      IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

      IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

      24. september 2025 | Læs mere


      NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

      Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

      30. september 2025 | Læs mere


      Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

      Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

      02. oktober 2025 | Læs mere