Videnskabsministeren synes netdiskrimination er ok

Telemedicin er vigtigere end mails, mener Charlotte Sahl-Madsen.

Hvis en film kræver stor båndbredde, så er det okay, at eksempelvis en mail kommer langsommere frem.

Det skriver videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (V) i sin blog.

Hendes indlæg er en reaktion på, at to danske organisationer - Journalistforbundet og Foreningen af Danske Internetjournalister (DONA) - har harcelleret over, at et forslag til en ny telelov blot indeholder en gummiparagraf. De ville hellere have indført principper om netneutralitet med det samme.

Brud på netneutralitet kan dog være berettigede, mener ministeren.

"Jeg er ganske enig i, at vi skal sikre ovenstående rettigheder – også på internettet. Imidlertid er debatten om netneutralitet ofte mere lavpraktisk. Det handler i langt højere grad om, hvordan stadig større mængder datatrafik afvikles så hensigtsmæssigt som muligt," skriver Charlotte Sahl-Madsen.

"Men med et stadigt stigende dataforbrug, er der risiko for, at der kan opstå spidsbelastninger. Det kan f.eks. være, hvis man streamer film via internettet, eller hvis en læge på Rigshospitalet via telemedicin-udstyr er i færd med at behandle en patient. I disse tilfælde tror jeg, at de fleste vil acceptere, at disse dataoverførsler prioriteres, således at der ikke er ”hakker” og udfald i transmissionen, hvis omkostningen er, at e-mails kommer frem et brøkdel af et sekund senere," skriver hun.

Telebranchen er netop nu i gang med nogle møderækker, som skal føre til brancheregler for, hvornår teleselskaberne må påvirke internettraffik, så noget flyder igennem hurtigere end andet. Ministeren har i første omgang opfordret telebranchen til selv at formulere nogle principper for, hvordan de vil håndtere udfordringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S