Usenet oversvømmes med porno-mails

En ny Windows-baseret trojansk hest oversvømmer nyhedsgrupper på Usenet med reklame for porno.

Antivirus-firmaet Sophos har identificeret en ny trojaner, NewsFlood, som oversvømmer 11 forskellige nyhedsgrupper på Usenet med reklame for pornografi. Metoden beskrives som en form for denial-of-service angreb, hvor "rigtige" beskeder drukner i syndfloden af porno-mails.


Blandt de nyhedsgrupper som bliver bombarderet med beskeder er alt.2600, alt.hackers.malicious, alt.comp.virus, alt.religion.scientology og alt.binaries.pictures.asparagus.


NewsFlood sender også beskeder til news.admin-net-abuse.usenet, en nyhedsgruppe, der netop handler om misbrug af Usenet. Den bruger forskellige from- og subject-headere, når den sender beskeder.


Den nye trojaner bliver klassificeret som lav-risiko, fordi den ikke spreder sig ret hurtigt og fordi den ikke er specielt skadelig. Sophos fortæller at NewsFlood sender alle beskeder gennem en schweizisk server, news.hispeed.ch.


Graham Cluney, teknologi-konsulent hos Sophos, mener ikke, at trojaneren er et stort problem. De fleste Usenet-læsere er i stand til at filtrere beskeder. Men den har medført at "nyhedsgrupperne er endnu mere fulde af skrald end sædvanligt", som han udtrykker det.


(Kilde: digitoday.no, The Register)

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S