Mozilla klar med Outlook-konkurrent

En spritny version af gratis e-mail-programmet Thunderbird er nu klar til downloadning. Programmet skal tage konkurrencen op med Outlook Express.

Ligesom internetbrowseren Firefox tager konkurrencen op med Microsofts browser Internet Explorer, forventes den nye version af e-mail-programmet Thunderbird 1.0 at give Microsofts Outlook Express skarp konkurrence.

Programmet udvikles af open source-udviklerne Mozilla, som også står bag udviklingen af Firefox. Thinderbird 1.0 er nu klar til downloadning.

Scott MacGregor fra Mozilla mener, at mange e-mail-brugere er ligeså usikre ved at bruge Outlook Express som internetsurfere er ved at bruge Intenret Explorer, hvor især sikkerhedsproblemer skaber usikkerhed og frustration.

"Ser vi på Outlook Express, finder vi mange paralleller til Internet Explorer. Vi finder de samme gener, eksempelvis spyware der sløver forbindelsen, spammere som fylder indbakken med skrammel, skadelige vira der vedhæftes e-mails. Vi vurderer at Thunderbird kan hjælpe," sagde Scott MacGregor i sidste uge, hvor Moizilla tilbød et smugkig på den nye Thunderbird.

Ifølge Mozilla tilbyder Thunderbird mange populære funktioner, heriblandt understøttelse af IMAP, LDAP, POP-mailprotokoller og HTML-mails. Den har indbygget et effektivt spamfilter, adressebog, funktioner til søgning, automatiske svar, mailsortering, indbygget RSS og konti til nyhedsgrupper. Derudover giver extensions mulighed for at skræddersy programmet til egne behov.

Hvorvidt Thunderbird opnår samme interesse som Firefox er endnu uvist - men udfordreren er på banen, og kan downloades på http://www.mozilla.org/products/thunderbird/

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S