Topchefer mangler it-forståelse

Undersøgelse blandt it-chefer viser, at de tekniske chefer ikke har meget fidus til topledernes it-kendskab. Kun 10 procent af lederne skønnes at have passende forståelse for firmaets teknologiske muligheder.

Kun i hver 10. virksomhed findes der top-ledere, som har forståelse for teknologi og som kompetent kan deltage i diskussioner om virksomhedens it-investeringer.

Det er resultatet af en nærlæsning af Dansk IT og Rambøll Managements årlige rapport, som Børsen har foretaget.

Værst ser det ud i fremstillingsvirksomhederne, hvor kun syv procent af it-lederne mener, deres direktion i høj grad deltager kompetent i diskussionen af de teknologiske muligheder.

»Finanssektoren er den absolut mest modne branche, og CEO'erne (lederne) er gode til at prioritering og kommunikation. Men selv i finanssektoren kniber det for CEO'en i høj grad at forstå teknologien og deltage kompetent i diskussionerne heraf. Kun 18 procent af CIO'er (it-ledere) i finanssektoren vurderer, at CEO'en i høj grad har denne kompetence,« siger Steen Christensen, der er chefkonsulent ved Rambøll.

Steen Christensen mener, at problemet eventuelt kan løses ved at give direktørtitler til langt flere it-chefer.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S