Vanetænkning hæmmer digital forvaltning

Manglende kendskab, vanens magt og tvivl om sikkerheden er de største forhindringer for at flere virksomheder kommunikerer digitalt med det offentlige.

Virksomhederne er indstillet på at kommunikere digitalt med det offentlige, hvis det er nemt og tidsbesparende. Men vanens magt holder mange tilbage. Det viser en ny undersøgelse som Dansk Industri og Økonomi- og Erhvervsministeriet har lavet blandt 628 danske virksomheder.

95 procent af virksomhederne mener at hurtige svartider er det vigtigste i deres kontakt med det offentlige og 88 procent lægger vægt på at eksempelvis indberetning af oplysninger til det offentlige kan klares i et hug, og at man kun behøver at henvende sig et sted for at ordne tingene.

»Virksomhederne slår fast, at digital forvaltning skal være med til at reducere de administrative byrder bl.a. ved at udvikle en løsning, så virksomhederne kun indberetter oplysningerne én gang, ét sted,« siger direktør i Dansk Industri, Kim Graugaard, til ErhvervsBladet.

Men på trods af den gode vilje, så er det kun 45 procent af de danske virksomheder, der i dag indberetter A-skat elektronisk og kun 64 procent, der indberetter moms via nettet. Til sammenligning så bruger 84 procent af virksomhederne netbank.

Undersøgelsen peger på at mange virksomheder ikke bruger de digitale løsninger, ganske enkelt fordi at det er nemmere at gøre som de plejer. Mange sætter også pris på fortsat at have den personlige kontakt og endelig er en del af virksomhederne bekymret for sikkerheden, når de indberetter elektronisk. Den største barriere er dog, at virksomhederne ikke kender nok til mulighederne for digital kommunikation med det offentlige system.

I starten af september lancerede regeringen portalen virk.dk, der netop skal være virksomhedernes samlede indgang til digital kontakt med det offentlige, og i løbet af efteråret iværksætter Erhvervs- og Selskabsstyrelsen en oplysningskampagne om mulighederne på nettet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (frontend)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job