Onfone kommer blodrødt ud af 2010

Et underskud på 15 millioner præger Onfone-regnskabet for 2010 som netop er blevet offentliggjort. Direktøren er helt rolig.

Selv om Onfone kommer ud med en regnskab der viser minus 15 millioner, så sover Morten Strunge, der er direktør hos Onfone helt roligt om natten. Det selv om konkurrenterne har travlt med at så tvivl om virksomheden.

"Det minus på 15 millioner, som vi har i vores årsrapport, er i overensstemmelse med hvad vi havde forventet", forklarer Morten Strunge til Mobil.nu.

"Jeg undrer mig over, hvorfor konkurrenterne har så travlt med at så tvivl omkring vores forretning. Vi tjener penge på vores kunder, så kort kan det siges," siger han.

 

Lige nu kører Onfone en gigantisk kampagne på både outdoor, aviser og tv med Lars Bom og det koster, indrømmer direktøren:

"Det er ikke billigt at annoncere. Så lige nu da taber vi penge, forbi vi annoncerer så kraftigt. Men med den store kundevækst vi har - i december fik vi 22.000 nye kunder så vi i dag har mere end 125.000 kunder - så forventer vi at vi efter april kommer til at tjene penge selv efter den store markedsføring. Men jeg forventer at også 2011 vil vise et negativt resultat".

Dermed cementerer direktøren, at man godt kan tjene penge, selv om priserne er lave. I følge Morten Strunge, så skyldes minus'et ikke kun markedsføringen.

"Også vores skifte til en ny platform og skiftet til Telenor er medvirkende til minus'et i årsregnskabet," fortsætter han.

 30 % af kunderne skifter

Til gengæld så forventer Onfone-direktøren ikke, at kunderne udebliver i 2011. Han forventer at op mod 30 procent af de store selskabers kunder flytter til Onfone eller et andet billigt selskab i løbet af de kommende år. Og hvis kunde-tilstrømningen bliver mindre, så har Onfone-direktøren en ny plan:

 "Vi har allerede ansat de første sælgere til Onfone erhverv, som vi startede op før jul, og vi fik da nogle hundrede kunder ind i det selskab allerede i 2010".

Onfone-direktøren er helt sikker på, at erhverv bliver det næste store, hvor der virkelig er penge at hente for kunderne. I følge ham, så støtter ejerkredsen op omkring den fremtidige drift. Det er sket med en støtteerklæring.

 

Læs mere om mobilbranchen på www.mobil.nu

 

 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job