Chat-beskeder skal behandles som e-mail

Amerikanske børsmæglere har fået besked på, at kommunikation, der udveksles via IM chatprogrammer, skal behandles på samme måde som e-mail-kommunikation. Er man børsmægler forudsætter det blandt andet, at IM-beskeder skal gemmes i 3 år.

Organisationen The National Association of Securities Dealers (NASD) har annonceret at, IM-beskeder skal behandles på samme måde som e-mailbeskeder. Det er en reaktion på den stadig stigende anvendelse af IM i større virksomheder, især blandt børsmæglere.

IM var oprindelig et chat-værktøj, der primært blev anvendt af unge. Dog har mange importeret teknikken til arbejdssammenhænge, fordi kommunikationsflowet bliver mere flydende og mere direkte med IM, der gør det muligt at lave skriftlige real-time konversationer.

"Virksomhederne skal huske på, at uanfægtet den manglende formalitet ved IM, er det stadig omfattet de samme regler som e-mail-kommunikation. Medlemmerne skal sikre sig, at deres anvendelse af IM lever op til samme forpligtelser for overvågning og arkivering som e-mails," udtaler Mary L. Schapiro, NASD.

Er det ikke muligt for mæglerne at leve op til anbefalingerne, beordrer NASD, at IM forbydes som kommunikationsværkstøj mellem medarbejdere og kunder.

En af årsagerne til, at det er så vigtigt at gemme kommunikationen, er, at e-mails flere gange har spillet en stor rolle som bevismateriale.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S