Kommuner er ikke klar til open source

Først om to-tre år kan kommunernes fagsystemer omlægges til open source, lyder konklusionen efter et pilotprojekt i Ringe og Ryslinge.

Efter tolv måneders arbejde med at flytte forvaltningen over på open source lyder meldingen fra Ringe og Ryslinge kommuner, at det vil tage mindst to-tre år før en total omlægning af fagssystemerne kan blive realitet. Pilotprojektet skulle afdække om en Linux-baseret arbejdsstation er et reelt alternativ for kommunerne.

»Pilotprojektet har konkretiseret at en implementering af en fuld Linux arbejdsstation i kommunerne først kan være en realitet om 2-3 år. Hvis dette skal ske, kræver det en opprioritering af standardiseringsarbejdet inden for det offentlige. Projektet har vist os en mulig vej til etablering af en Linux arbejdsstation og hvor langt vi på sigt kan nå med dette,« siger Finn G. Johansen, vicekommunaldirektør i Ryslinge kommune.

Skiftet til open source kræver at KMD's fagssystemer kan integreres med de nye platforme.

»Men vi må konstatere, at det bl.a. på grund af omlægninger af en række af KMDs fagsystemer til SAP frem til år 2009 ikke er muligt at bruge Novell Linux Desktop på en arbejdsplads som det ser ud nu. Så jeg må konstatere, at vi er stødt på en barriere, der begrænser videreudviklingen af projektet,« siger Finn. G. Johansen til Dk-nyt.

Kommunerne havde forventet at der kunne opnås besparelser på 1.400 kroner om året for hver arbejdsplads i driftsomkostninger, men styregruppen konstaterer nu, at besparelserne ikke kan realiseres inden for de næste par år.

Der er til gengæld mulighed for at spare penge ved at skifte fra Microsoft Office til Open Office på en Windows-platform. Hos KMD understreger man, at selskabet i løbet af 2006 vil fokusere på Open Office til Windows, så de kommuner der vil skifte til den gratis kontorpakke får mulighed for det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere