Ballmer: Linux er en udfordring

I et memo til sine medarbejdere udpeger Microsoft-topchefen Steve Ballmer Linux og open source software som en nøglekonkurrent til selskabet.

I en ti sider lang memo, som er lækket til pressen, fortæller Microsofts topchef sine 50.000 ansatte om farerne ved Linux og opensource. Ballmer er bekymret for den generelle nedgang i økonomien, der får virksomhederne til at skære ned på IT-budgetterne. De små budgetter gør Linux og anden open source software, eksempelvis Open Offiece, et stadigt mere interessant alternativ - ikke på grund af systemernes tekniske kvaliteter, men simpelthen fordi de er gratis og betragtes som "tilstrækkelige".

»På langt sigt er jeg optimistisk med hensyn til vores vækstmuligheder,« skriver Ballmer.

»Men vi står over for store udfordringer på kort sigt. Den overordnede økonomiske situation er et problem. Når jeg snakker med kunderne i erhvervslivet mærker jeg stadig mindre lidenskab og entutiasme for teknologi, og større fokus på at få gjort mere med færre ressourcer,« skriver han videre.

»Ikke-kommercielle software produkter generelt, og Linux i særdeleshed, repræsenterer en udfordring både for os og for hele softwareindustrien, og kræver vores fulde koncentration og fokus,« skriver Ballmer.

Steve Ballmer mener, at IBMs støtte til Linux har givet det gratis operativsystem en høj troværdighed og en illusion af service og ansvarlighed.

»Men i virkeligheden er der ikke noget tyngdepunkt, ingen central instans, som investerer i helbred og vækst for den ikke-kommercielle software, eller som leder an i fornyelsen på kritiske områder som teknologi, drift, kompabilitet og sikkerhed,« skriver han.

Ballmer beskriver to metoder, der skal sikre Microsoft fortsat succes. Den ene er opfølgeren til Windows XP, Longhorn, som Ballmer forventer sig meget af.

»Longhorn er vores vigtigste udgivelse nogen sinde. Stort set alle de produkter, vi laver, kommer i Longhorn-udgaver. Ud over selve klienten kommer der en Longhorn-udgave af Office, Longhorn server udvidelser, Longhorn udviklingsværktøjer og en Longhorn udgave af MSN.«

For det andet skal Microsoft gøre det mere attraktivt at programmere til Windows. Ifølge Ballmer skal Microsoft gøre anstrengelser for af få de unge programmører til at satse på Windows frem for Linux og Java.

»Microsoft vil investerer i fremstillingen af målrettede og billige udgaver af vores produkter for at glæde og engagere kritiske markedssegmenter, særligt dygtige og indflydelsesrige unge teknologiinteresserede,« skriver Ballmer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere