Internet Explorer 7 kun til Service Pack 2

Indtil videre er det kun brugere af Microsofts Windows XP Service Pack 2, der kan bruge den kommende Internet Explorer 7.

Microsoft har annonceret, at man vil lancere version 7.0 af browseren Internet Explorer i juli eller august i år. Men den nye browser, der primært indeholder sikkerhedsopdateringer, vil ikke kunne tages i brug, medmindre man har styresystemet Windows XP med Service Pack 2 installeret. Det skriver eWeek.

Det betyder blandt andet, at brugere af Windows 2000, som bliver brugt af størstedelen af virksomhederne, indtil videre kan skyde en hvid pil efter browser-opgraderingen.

Eksperter spekulerer i, hvorvidt Microsoft bevidst sylter Windows 2000 på sikkerhedsområdet for at få brugere til at opgradere til det nyere Windows XP.

»Vil kunder skifte til XP fordi de vil have sikkerhedsfordelene, eller fordi Microsoft ikke understøtter Windows 2000 tilstrækkeligt,« spørger analytiker Michael Silver.

Dean Hachamovitch, der står i spidsen for Microsofts Internet Explorer-hold har udtalt, at man vil sammenligne Windows 2000-brugernes behov med den tekniske og logistiske udfordring ved at gøre de nye opdateringer bagudkompatible.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere