Kodak standser salg af traditionelle kameraer

Kodak, som er verdens største kameraproducent, annoncerede i går, at selskabet standser salg af traditionelle 35 mm kameraer i USA og Vesteuropa, hvor fremtiden defineres som digital.

Kodak har besluttet at standse salg af traditionelle 35mm kameraer i USA og Vesteuropa i løbet af 2004. Beslutningen er taget i forlængelse af, at salg af digitale kameraer i 2003 for første gang overgik salg af filmkameraer i USA.

Ifølge den amerikanske brancheorganisation Photo Marketing Association blev der solgt 12,5 millioner digitalkameraer i USA sidste år mod 12,1 millioner traditionelle filmkameraer.

Dermed satser Kodak på en næsten ren digital linje i denne del af verden. Selskabet pointerer dog, at det fortsat vil være muligt at købe engangskameraer med film fra Kodak.

Traditionelle 35 mm filmkameraer vil fremover blive produceret til markeder i Asien, Sydamerika og Østeuropa, hvor Kodak håber på en øget efterspørgsel.

De første digitalkameraer kom på markedet i 90'erne, og har opnået overvældende efterspørgsel, samtidig med at priserne på kameraerne falder og billedkvaliteten forbedres.

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S