IBM udvikler processorer med 4.5 GHz

Forskningsafdelingen hos IT-giganten IBM melder om et gennembrud indenfor udviklingen af eksperimentelle computer-chips. Forskerne har udviklet en ny serie af kredsløb, der er op til fem gange hurtigere end dagens chips. Med en ny arkitektur - kaldet "Interlocked Pipelined CMOS" - kan de nye chips opnå en hastighed på 3.3-4.5 GHz med konventionelle silicium-transistorer, samtidig med at strømforbruget kan sænkes markant. IBM fortæller at chips fremstillet med den nye IPCMOS teknologi kun bruger halvt så meget strøm som konventionelle processorer.


Kernen i den teknologi er en distribueret taktfunktion, som betyder at hele chippen ikke kører med samme taktfrekvens - de hurtigste dele kan benytte deres egen taktfrekvens, og behøver derfor ikke vente på de langsomste chipkomponenter. Samtidig reduceres strømforbruget, fordi taktsignaler ikke skal sendes til hele chippen, men kun distribueres lokalt.


Flere informationer om de nye processorer findes hos IBM.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Advania Danmark A/S
    Hardware, licenser, konsulentydelser

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere


    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere