Gartner tvivler stadig på Vista i 2007

Analysebureauet Gartner mener stadig, at Microsoft er for langt bagefter i produktionen af Vista til at kunne lancere Vista til tiden.

Dysten på ord mellem Microsoft og analytikerne fra Gartner fortsætter. Mens Microsoft fastholder, at Vista bliver klar til tiden, er Gartner langt mere skeptisk.

Microsoft har offentligtgjort, at Vista bliver sendt ud til store kunder i november, mens almindelige kunder må vente indtil januar. Ifølge Gartner holder denne plan dog ikke af to årsager.

»Begge betaversioner af Vista har været betydeligt forsinket, og det samme gælder den kommende release candidate-version. Dette er testversioner, som skal afdække fejl, og vi kan alle blive enige om, at Windows Vista på ingen måde er færdig endnu,« siger Gartner-analytiker Brian Gammage.

Den anden årsag, han nævner, er, at pc-branchen ikke har noget at bruge Vista til lige efter jul

»En af de vigtigste salgsperioder for pc-branchen er tiden før jul. En lancering af Vista lige efter jul vil sætte en bremse på salget,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere