Artikel top billede

Jensby ryger 40 dage i fængsel

Den tidligere It-Factory bestyrelsesformand skal 40 dage bag tremmer.

Hovedpersonen var ikke selv til stede, da retten i Lyngby i dag fastslog dommen over Asger Jensby.

Han skal nu 40 dage i fængsel og er idømt en bøde på mere end en million kroner for skattesvig og ulovlige lån. Det skriver Børsen.

Det drejer sig om 335.000 skattekroner, retten finder ham skyldig i at have unddraget det offentlige i sin tid som direktør i IT Factorys hovedaktionær, JMI Invest.

»Manden fandtes tillige skyldig i overtrædelse af den tidligere gældende aktieselskabslov, idet han var ansvarlig for, at det aktieselskab, hvori han var ansat som direktør, i 2008 ydede ham et ulovligt lån på 14.728.000 kroner,« skriver retten i Lyngby.

Selv om Jensby har betalt pengene tilbage, har det ikke fået retten til at se mildere på ulovlighederne.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere