Musepen set fra alle vinkler

Internetbrugerne bliver i stigende grad præsenteret for nye produkter i tre dimensioner. Og den svenske producent af 3D software til Internetudvikling, Cycore, oplever stor fremgang i brugen af deres program, CULT 3D. Sidste skud på stammen er C Technologies, der anvender denne nye teknologi på sin website for at give brugerne mulighed for at vende, dreje og trykke på deres nye musepen, C Pen.


"Brugen af 3D teknologi på nettet spreder sig som ringe i vandet", siger markedschef Sten Kaiser, Cycore. "Virksomheder som CNN, Nokia, Dressmart, Boeing og Mercedes anvender allerede CULT 3D på deres website. Og med C Technologies anvendelse af denne teknologi til at vise deres nye mussepen, får brugerne nu en oplevelsesrig præsentation på mange forskellige websites."


Cycore udgør sammen med C Technologies to af de virksomheder, der i år vandt "European Information Society Technologies (IST) Prize", der er en årlig pris for innovative virksomheder med et stort markedspotentiale. Prisen uddeles af EU Kommissionen og det europæiske råd for anvendt forskning og udvikling (Euro-CASE).


Med Cycores produkt Cult3D får C Technologies nu mulighed for at forbedre og styrke sit Internetsalg ved hjælp af mere realistiske og interaktive tre-dimensionelle billeder af produkterne. Ved et klik på billedet kan kunden vende og dreje og endda trykke på produktet, og dermed få en tre-dimensional og tilnærmet fysisk oplevelse af musepennen.

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S