Vind en million: Menneskejagt på nettet

Fang en udvalgt person og vind en million. Det er konceptet i et nyt amerikansk tv-program, der sendes i starten af 2002.

Tv-selskabet ABC sender i starten af 2002 det kontroversielle program "The Runner", hvor både deltager og offentlighed har mulighed for at løbe med gevinsten på en million dollar - cirka 8 millioner kroner.


Kort sagt går spillet ud på, at offentligheden skal fange en af tv-selskabet udvalgt person, en såkaldt "runner". Runneren er udstyret med kreditkort, mobiltelefon, en bil og en række opgaver, der skal løses rundt om i USA. Kan runneren holde sig fri i 28 dage vinder han en million dollar. Bliver han fanget, går præmien i stedet til fangeren.


Den offentlige menneskejagt kan følges i tv-programmerne på ABC, ligesom konceptets hjemmeside fyldes med chatrooms og nyheder om jagten, så jægerne kan kommunikere og give hinanden tips.


The Runner minder ikke så lidt om spillet Reality Run, der blev introduceret i Berlin sidste år. Her skulle den jagede holde sig skjult i en storby i 24 dage, mens offentligheden jagtede ham.


The Runner er udtænkt af internetselskabet LivePlanet, der blandt andet ejes af skuespillerne Benn Affleck (Armageddon, Pearl Harbor) og Matt Damon (Good Will Hunting).


Læs også:

  • Menneskejagt på Internet

  • Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job