Politiske indgreb skal sikre konkurrencen på ADSL

Rigsrevisionen opfordrer til politiske indgreb for at sikre konkurrencen på ADSL-markedet.

Efter en undersøgelse af forholdene på ADSL-markedet konkluderer Rigsrevisionen at der er brug for nye politiske værktøjer, hvis målet er et frit og bæredygtigt ADSL-marked, skriver Jyllands-Posten.

Undersøgelsen er bestilt efter at flere teleselskaber sidste efterår kritiserede TDC's rolle og stillede spørgsmålstegn ved gigantens altdominerende markedsandel på området.

Rigsrevisionen slår i rapporten fast, at de indgreb der er blevet foretaget siden år 2000 har været gavnlige for konkurrencen på markedet, men understreger alligevel, at der i dag ikke hersker et bredbåndsmarked udelukkende styret af de frie kræfter.

»Da det almindelige abonnement for telefon benyttes som adgangsvej til slutbrugerne ved ADSL, og da dette net ejes af TDC, kan der ikke isoleret skabes selvbærende konkurrence på ADSL-markedet,« står der blandt andet i rapporten.

Rigsrevisionen peger på, at der skal nye metoder til for at forbedre konkurrencen. Der skal skabes andre kanaler ind til forbrugerne, eksempelvis gennem kabel-tv, trådløse bredbåndsopkoblinger (FWA), internetadgang via elnettet eller adgang via lyslederkabler.

Videnskabsminister Helge Sander erkender, at udfordringen er at få flere aktører på banen.

»Konkurrence er, når der er flere aktører på markedet. Målet er nu, at der skal være vilkår, som er med til at sikre flere spillere og fair konkurrence på bredbåndsmarkedet,« siger Helge Sander til Jyllands-Posten.

Videnskabsministeren er sammen med teleforligskredsen, bestående af S, R, V, K og SF, gået i gang med at lave en såkaldt konkurrencepakke, som skal øge konkurrencen på markedet.

»Konkurrencepakken vil netop tage højde for, at konkurrencen på især ADSL-markedet skal styrkes. Jeg har ved den lejlighed sagt i teleforligskredsen, at er det ikke noget, der kan klares med bekendtgørelser, er jeg klar til at fremsætte de nødvendige lovforslag,« siger Helge Sander til avisen.

Den seneste opgørelse fra IT- og Telestyrelsen viser at TDC har sat sig på otte ud af ti ADSL-kunder.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS