Linux kan redde Schwarzenegger

En kommission af uafhængige eksperter anbefaler at den gældsplagede stat Californien bør skifte til open source-løsninger for at nedbringe sine udgifter.

Med en gæld på 14 milliarder dollar leder Californien med lys og lygte for at finde steder hvor der kan spares. En uafhængig ekspert-kommission har netop afleveret en rapport til guvernør Arnold Schwarzenegger, som anbefaler at staten bør overveje at skifte til open source-løsninger.

Ifølge rapporten kan der spares et stort millionbeløb hvert år ved at anvende open source fremfor leverandørejet software.

I to konkrete pilotprojekter, som omtales i rapporten, er der opnået besparelser på omkring 300.000 dollar ved at udskifte en enkelt software-applikation.

Eksperterne mener desuden, at myndighederne kan spare mellem 20 og 75 millioner dollar om året ved at implementere IP-telefoni, som giver gratis opkald mellem kontorerne.

Det anbefales at myndighederne bør vælge open source, når de eksisterende kontrakter udløber eller der skal anskaffes software til nye systemer.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S