Vennetjenester stjæler identitet

Online-tjenester, hvor man kan holde kontakt med venner og forretningsforbindelser, kan i værste fald kapre ens pc og stjæle ens "online-identitet".

Tjenester på nettet, hvor man kan holde kontakt med venner og forretningsforbindelser og i bedste fald drage nytte af andres netværk, er i stor fremmarch i øjeblikket. Men det er ikke alle tjenester, som er lige uskyldige.

Et af de seneste skud på stammen er tjenesten HighFive.com, som ikke bare bringer en i kontakt med venner og bekendte, men også graver sig ned i ens adressebog og automatisk sender invitationer til tjenesten videre under påskud af at det er en selv, der inviterer folk med.

»Det er meget almindeligt at den slags tjenester laver identitetstyveri og udgiver sig for at være dig,« forklarer sikkerhedseksperten Peter Kruse fra CSIS.

»Ofte læser den også alle dine mails, så sørg for at skifte password, hvis skaden er sket,« understreger Peter Kruse.

Og netop fordi mange tror at invitationen kommer fra venner eller forretningsforbindelser, så er de mere tilbøjelige til at udlevere eksempelvis koder til hotmail eller lignende.

»Vi ser ofte også at tjenesterne sender vedhæftede filer videre og prøver at kapre maskiner,« siger Peter Kruse.

Som udgangspunkt skal man være varsom hvis invitationen fra ens bekendt kommer på et andet sprog end det man normalt kommunikerer med ham på, lyder opfordringen fra Peter Kruse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse