Novozymes og Aarstiderne.com bedst til e-handel

Novozymes modtog e-handelsprisen for salg til virksomheder, mens Aartiderne.com blev hædret for den bedste forbrugerrettede løsning.

E-handelspriserne for 2003 blev uddelt ved et arrangement i København i går aftes. Med begrundelsen "dansk e-handel i international topklasse" løb Novozymes med sejren i kategorien e-handel til virksomheder. Det var især kombinationen af handel og muligheden for at tilegne sig ny viden om enzymer, der imponerede dommerne. På anden og tredjepladsen kom Louis Poulsen El-teknik og Falck Healthcare. Novozymes vandt også prisen i 2001.

I kategorien for bedste forbruger-rettede e-handelsløsning var det den populære forhandler af økologiske varer, Aarstiderne.com, der løb af med sejren. Det var især Aarstiderne.coms evne til fortsat at udvikle og rafinere sitet der gjorde udslaget. Således vandt Aarstiderne.com specialprisen første gang e-handelsprisen blev uddelt i 2000.
På andenpladsen i år kom Dragecity.dk, mens rejsekoncernen Mytravel tog tredjepladsen

Portalen www.skisport.dk tog prisen for bedste e-service, mens GroupCare modtog specialprisen. I alt 200 virksomheder var i år med i konkurrencen, der arrangeres af IT-Brancheforeningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job