HP Pocket PC iPaq h5400

Den nye iPaq model fra HP er den første pda med indbygget biometrisk scan af fingeraftryk som adgangskontrol.

Den nye iPaq model fra HP er den første pda med indbygget biometrisk scan af fingeraftryk som adgangskontrol. Scanneren er placeret som et undseeligt lille sort rektangel under den runde knap nederst på pda'en og fungerer i al sin enkelhed ved, at man fører fingeren hen over den. Genkendes fingeren, får man adgang til pda'en, men er det derimod en forkert finger, forbliver dataene utilgængelige for eventuelle nysgerrige sjæle.

Men det er ikke kun i sikkerhedsspørgsmålet at den Pocket PC udmærker sig. Med hensyn til kommunikation ligger den nye iPaq også i top. Der er indbygget WLAN, via 802.11b standarden, og Bluetooth, så man uden køb af ekstraudstyr kan gå på virksomhedens netværk med pda'en. Med en mobiltelefon med BlueTooth og GPRS kan h5400 også gå på internet.

Ligesom den sidste iPaq er h5400 udstyret med en 400 Mhz Intel XScale processor. Den leveres med 64 MB RAM, 48 MB ROM, Secure Digital Input-Output udvidelsesport (SDIO) og benytter samme jacket system (Expansion Pack System), som de øvrige iPAQ-modeller.

HP har desuden udstyret den nye model med et udskifteligt og genopladeligt batteri, så man ikke er afhængig af lysnettet, når man har den med på længere ture. HP Pocket PC iPaq h5400 er på gaden nu, til en vejledende udsalgspris på 7.499 kroner inklusive moms.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S