Ny standard for det mobile internet

Verdens største mobiltelefon-producenter og teleselskaber går nu sammen i et fælles initiativ, der skal føre til nye mobile internet-applikationer.

Mobile Services Initiative (M-Services) satser på at skabe en åben standard for software og hardware til det mobile internet. Initiativet støttes af de største producenter af mobiltelefoner og teleoperatører.


Brancheorganisationen GSM Association fortæller, at M-Services skal bane vejen for nye Internet-tjenester over GPRS-netværk. GPRS betyder General Packet Radio Service og fungerer gennem en pakkeorienteret teknologi, som betyder at forbindelsen til Internet altid er åben.


M-Services skal bl.a. etablere fælles standarder indenfor områder som grafik, musik, video og spil. I første omgang er initiativet rettet mod GPRS, men senere følger andre GSM-standarder som EDGE og 3GSM.


M-Services støttes bl.a. af Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung, France Telecom og Telecom Italia Mobile.


(Kilde: Reuters)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere