Du overvåges - for dine egne penge

Stort set alt, hvad du siger og gør i telefonen og på nettet, bliver registreret i antiterror-øjemed. Regningen betaler du selv. Et enkelt teleselskab har nu valgt at udspecificere udgiften på fakturaen.

15. september forrige år indførte regeringen et nyt antiterror-regelsæt. Det indebærer blandt andet, at al data- og teletrafik bliver registreret og logget. Det vil sige, at hver eneste gang du ringer efter en pizza, sender en mail til din chef eller downloader en næsten lovlig Mp3-fil, bliver oplysningerne gemt i en server et sted.

Det lyder dyrt... Og det er det også. Da tele- og dataudbydere ikke har de store filantropiske interesser, er der i sidste ende kun én til at betale disse ekstraudgifter. Nemlig dig selv!

Teleselskabet A+ har taget konsekvensen og udspecificeret udgiften til deres kunder: 6,75 kroner om måneden kommer det til at koste dem at blive overvåget i antiterrorlovgivningens hellige navn

Skønsmæssigt lagres årligt i omegnen af 15.000 oplysninger om hver eneste dansker. Fagfolk anslår, at det vil koste den enkelte involverede virksomhed i omegnen af 100.000 kroner, at leve op til de seneste lovkrav på antiterror-området.

Telebranchen har tidligere offentliggjort udmeldinger om, at det vil koste omkring 200 millioner kroner om året at etablere det omfattende system til logning af data- og teletrafik. Derudover skal der regnes med 50-60 millioner til driften af systemet. Det er blandt andet udgifter til indkøb af ekstraudstyr og omlægning af arbejdsplaner til natte- og weekendvagter, der trækker tænder ud. Alene de danske hoteller skønner, at udgiften kan komme op på 1.000 kroner pr. værelse, fordi også al telefontrafik skal logges.

Den danske telebranche mener, at staten bør hæfte for de merudgifter, som teleselskaber i Danmark pålægges, fordi Danmark har taget disse vidtgående skridt langt hurtigere end de øvrige EU-lande.

Som en tilføjelse kan nævnes, at Ingenørernes Forening foretog en rundspørge, der viste, at over halvdelen af dens medlemmer var sikre på, at de kunne omgå den digitale logning, ligesom andelsboligforeninger, skoler og biblioteker er undtaget fra lovgivningen. Dette gælder i øvrigt også web-baserede mailtjenester som Hotmail, Jubii, Gmail, osv.

Så der er ingen tvivl om, at selv om lovpakken udspringer af de bedste intentioner, så er den i bedste fald mere ressourcekrævende end effektiv.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job