EMI i overraskende alliance med Pressplay

Pressplay og MusicNet er pladeselskabernes svar på de ulovlige musikbyttetjenester som Napster, Aimster o.a.

En nye aftale mellem EMI og Pressplay er en milepæl på grund af det tilsyneladende modsætningsforhold, hvor EMI er aktionær i konkurrenten MusicNet. Men aftalen viser netop, at Pressplay og MusicNet i branchen ikke opfattes som konkurrenter – den virkelige konkurrent og fjende er pirattjenesterne, der fjerner grundlaget for den kommercielle distribution af musik.


Jay Samit, der er Senior Vice President of New Media for EMI, udtaler til newsbytes.com, at det er galt, når den russiske mafia bliver nødt til at opgive produktionen af pirat-cd’er, fordi der ikke længere er penge i det.


Aftalen mellem EMI og Pressplay betyder, at EMIs 1500 kunstnere vil være at finde på begge tjenester, når de lanceres senere på året. Jay Samit siger, at han ikke ved, hvordan de andre pladeselskaber vil reagere, men han håber, de vil følge trop. "Mit håb er, at begge tjenester har alt det indhold, brugerne forventer at finde, for hvis brugerne kommer på besøg og bliver skuffede, vil de ikke vende tilbage", siger Jay Samit til newsbytes.com.


Pressplay, der er startet af Sony Music og Vivendi Universal, samarbejder med Microsoft. MusicNet er opstået som et partnerskab mellem EMI, AOL Time Warner, Bertelsmann og RealNetworks.


(Kilde: Bitconomy.dk)

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S