Hemmeligt DNS-sikkerhedshul lækket

Nu er informationer om et hidtil hemmeligholdt sikkerhedshul i nettets adressesystem sluppet ud. Dermed er der kun kort tid tilbage til at opdatere DNS-serverne, inden angrebene begynder.

Sikkerhedseksperten Dan Kaminsky opdagede allerede i starten af året en sikkerhedsbrist i nettets adressesystem, Domain Name System (DNS). Fejlen betyder at netbrugere kan videreledes til falske websteder ved at manipulere med adressesystemet. De tekniske detaljer er holdt hemmelige indtil nu for at forhindre misbrug - men mandag gik det galt.

En anden sikkerhedsekspert, Halvar Flake, sendte mandag et indlæg til en mailingliste, hvor han beskriver sin egen teori over, hvad fejlen er. Det er i sig selv slemt nok, men endnu værre er, at Matasano Security kort tid efter svarede på hans teori med et langt og detaljeret indlæg som beskriver det faktiske DNS-sikkerhedshul.

Dermed er katten ude af sækken - og selvom Matasano i mellemtiden har fjernet indlægget og undskyldt, så er skaden sket. Det er formentlig kun et spørgsmål om tid, før hackere har konstrueret de første programmer, der udnytter sårbarheden i DNS-systemet.

Allerede i starten af måneden gik de største leverandører af DNS-software sammen om at udsende fælles opdateringer til deres systemer for at få lukket hullet. Det gælder blandt andet Microsoft og Cisco. Men erfaringen viser, at der kan gå lang tid før alle har installeret opdateringen.

Dan Kaminsky mener at der skal gå 30 dage inden de tekniske detaljer skal offentliggøres - og han har planlagt at fortælle om sikkerhedshullet i et foredrag på Black Hat konferencen i Las Vegas den 6. august. Men nu ser det altså ud til, at andre er kommet ham i forkøbet.

Det usædvanlige ved dette sikkerhedshul er, at fejlen ikke kun findes i et enkelt program. DNS konverterer adresser som bank.dk til numeriske ip-adresser, som computeren bruger til at kontakte serveren, og fejlen ligger i selve den metode, der bruges til at konvertere mellem ord og tal.

Der er tale om det såkaldte DNS-cache-poisoning, hvor angriberen kan smugle falske oplysninger ind i DNS-serverens cache. Fejlen betyder at it-kriminelle kan viderelede brugerne til falske phishing-sites selv hvis man har tastet den korrekte adresse i browseren - adressen bank.dk kunne altså eksempelvis sættes til at pege på svindeloghumbug.dk, og brugeren vil aldrig ane uråd.

Dan Kaminsky har allerede reageret på lækagen ved at opfordre alle til at installere opdateringen hurtigst muligt.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect