Prishop på SQL-servere

Microsoft sætter fra 1. december priserne på sine SQL-servere op. Softwaregiganten forsvarer prisstigningerne med, at de nye servere indeholder ny forretnings-funktionalitet.

Priserne på Microsofts SQL-servere ryger i vejret den 1. december. Microsoft forklarer, at serverne ud fra en overordnet markedsvurdering længe har ligget i den billige ende af spektret og understreger desuden, at priserne på SQL-servere stadig vil ligge noget lavere end lignende produkter fra for eksempel Oracle og IBM.

»Jeg mener faktisk ikke, at priserne er steget nok. Når man kigger på alle de funktionaliteter, som vi tilbyder og sammenligner med, hvad Oracle og IBM tilbyder, så ligger vores priser i virkeligheden meget lavt,« siger chefkonsulent i Microsoft Danmark, Anders Madsen, til ComON.

Priserne på SQL-serverne i forhold til konkurrenternes produkter illustreres af tal fra IDC og Gartner, der viser, at Microsoft sidder på langt den største del af databasemarkedet, mens selskabet derimod ligger en del under konkurrenterne på omsætning.

Ifølge IDC solgte Microsoft i 2004 175.000 enheder på enterprise-markedet, mens Oracle solgte 148.000 enheder, og IBM solgte 47.000 enheder. Det giver markedsandele på henholdvis 34 procent til Microsoft, 29 procent til Oracle og ni procent til IBM.

På det totale marked solgte Microsoft 406.000 enheder, mens Oracle solgte 245.000 enheder, og IBM solgte 72.000 enheder. Det betyder, at Microsoft i 2004 var var dobbelt så stor som de to konkurrenter tilsammen på det totale marked.

Ifølge Gartner tegner Microsoft sig dog kun for 20 procent af den samlede omsætning, mens Oracle tegner sig for 33,7 procent, og IBM tegner sig for 34,1 procent.

Nogle af de opgraderede forretningsværktøjer, som Microsoft tilbyder med SQL 2005, er Analysis Services med en ny arkitektur og en ny version af Integration Services, der er skrevet fuldstændig om.

Prisstigningerne på SQL-serverne ser ifølge den norske nyhedstjeneste digi.no sådan ud:

SQL Server Standard Edition stiger 33 procent, SQL Server Standard Edition/1 Proc Lic stiger 20 procent, SQL Server Enterprise Edition stiger 33 procent, SQL Server Enterprise Edition/1 Proc Lic stiger 25 procent og SQL CAL stiger 11 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere