Ny mobil pc med Intels SpeedStep teknologi

Toshiba har præsenteret en ny serie af bærbare computere,
Tecra 8100, som leveres med Intels nye Mobile Pentium III processor med den såkaldte SpeedStep
teknologi, der gør det muligt at variere processorens hastighed og dermed elforbrug - alt efter om computeren er tilsluttet netstrøm eller kører på batteriet.


Tecra 8100 serien tilbydes i fire forskellige konfigurationer eller basismodeller, der er baseret på samme koncept, i et nyt og lettere design. Vægten er 2,6 kilo afhængig af modellen. Formatet svarer godt og vel til et 4 cm tykt A4 ark (311 x 254 x 42 mm). Serien er forsynet med de kraftigste mobile Intel processorer på op til 600 MHz. Sammen med op til 512 MB RAM og en 100 MHz front side bus gør det den nye Tecra serie næsten dobbelt så hurtig som tidligere modeller.


Harddiskens kapacitet varierer mellem 6 til 12 GB. Man kan vælge mellem en 13,3" og 14,1" TFT-skærm med en opløsning på 1024 x 768.


Prisen starter ved 22.996 kr. ekskl. moms. Flere informationer findes på www.toshiba-tpc.com.

    Annonce

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S