Farveskærm i hver anden mobiltelefon

Indenfor få år vil mellem 50 og 60 pct. af de solgte mobiltelefoner være udstyret med et farvedisplay.

Priserne for farveskærme til mobiltelefoner er på vej ned, og det vurderes at mere end hver anden mobiltelefon inden længe vil blive solgt med farver, skriver avisen Nikkei Asia Biz Tech.

I øjeblikket konkurrerer et dusin producenter om det gryende marked for farvestrålende displays til telefoner. Seiko Epson og Sharp er blandt de firmaer, som fremstiller mobiltelefonskærme med STN- og TFT-teknologi.

STN er lidt billigere, men farverne kan virke lidt matte, mens TFT er den samme teknologi, som bruges til bærbare computere og fladskærme. Mobiltelefon-producenter betaler i dag typisk 200 kr. for et STN-display. For et år siden var prisen næsten 300 kr., og den ventes at falde til 130 kr. inden slutningen af 2002.

TFT-displays koster omkring 240 kr., men den stigende efterspørgsel ventes at presse prisen ned i nærheden af STN-skærme.

Seiko Epson, der er en af de største producenter, fremstiller hver måned 9-10 millioner monokrome displays, fem millioner STN- og tre millioner TFT-skærme til mobiltelefoner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere