Politikere vil sikre bredbånd til alle

Et flertal i Folketinget ønsker, at hele Danmark skal dækkes med bredbånd.

I et svar til IT- og Telestyrelsen konstaterer TDC, at det vil koste 1,3 milliarder kroner hvis de sidste to procent af de danske husstande skal forsynes med bredbånd. I samme ombæring konstaterer TDC, at det ikke vil være økonomisk rentabelt at foretage denne udbygning af bredbåndsnettet.

Men et flertal i Folketinget er enig om, at alle danskere skal have adgang til bredbånd - og det skal ske hurtigere end de ti år, som det vil tage før et landsdækkende fibernet er på plads.

»Bredbånd skal ud til alle. Hvis vi vil have en digital offentlig sektor, hvor mange af statens tjenester udbydes på internettet, må vi tage det ansvar at sikre, at befolkningen reelt har mulighed for at bruge disse tjenester på internettet. Derfor skal bredbånd være en del af forsyningspligten,« siger Det Konservative Folkepartis it-ordfører Per Ørum Jørgensen til Ingeniøren.

Enhedslistens it-ordfører Per Clausen vil bruge forsyningspligten, mens Socialdemokraterne satser på en gulerod i form af offentlig støtte til de selskaber, der vil levere bredbånd til de sidste to procent af befolkningen.

»Måske kan vi nå op på 100 pct. dækning på en smartere måde end via forsyningspligten. Det er oplagt, at lave en offentlig udbudsrunde blandt teleselskaberne og elselskaberne, og så ved hjælp af midler på teleområdet, fra eksempelvis solgte licenser, investere i den bedste bredbåndsløsning, så vi når op på en 100 pct. dækning inden for to år«, siger it-ordfører Magnus Heunicke (S) til Ingeniøren.

EU-Kommissionen har netop afvist at gøre bredbånd til en del af forsyningspligten.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S