Dommer frikender voldsspil

En amerikansk dommer afviser at forbyde det omstridte og voldsfikserede computerspil Bully.

I USA har en dommer nyligt frikendt et omstridt computerspil. Florida-dommeren Ronald Friedman mener nemlig ikke, at det omstridte computerspil Bully udgør et problem.

Dommeren mener nemlig ikke at spillet i sig selv udgør en trussel, set i lyset af den vold der er i samfundet.

Dommerens melding er et hårdt slag i ansigtet på den kendte antivolds-agitator, advokaten Jack Thompson, som i tidens løb har slået sig op som forkæmper mod voldelige computerspil.

I sidste uge bestilte dommeren en kopi af spillet og lod to spillere teste spillet for vold. Efter at have kigget »spiltesterne« frifandt dommeren spillet.

Men advokaten Jack Thompson kan stadig ikke begribe dommerens frifindelse af Bully. Advokaten mener, at dommeren selv burde have testet spillet, idet at »testerne« bevidst kan have fravalgt spillets mere voldelige sekvenser.

Bully er et førstepersons spil, hvor hovedpersonen Jimmy Hopkins er en desillusioneret og deprimeret studerende, som slider sig gennem livet på universitetet. I spillet handler det om at gøre livet surt for de mest populære studerende. Ifølge omtaler af spillet skal hævn være et vigtigt hjælpemiddel.

Se, hør og læs mere om det omstridte spil på spilproducentens
hjemmeside

Bully1

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S