Studerende tvinges til at bruge Windows

Den Koordinerede Tilmelding (KOT) på internet er kun fuldt tilgængelig hvis man har Microsoft Windows installeret på computeren.

Den fælles ansøgningsordning for de videregående uddannelser i Danmark er ikke tilgængelig for Linux-brugere, Mac-fans og FreeBSD-nørder. Den Koordinerede Tilmelding (KOT)'s hjemmeside er stedet, hvor alle der vil læse på universiteter og handelshøjskoler skal henvende sig - men brugere som ikke har Windows installeret bliver afvist ved porten.

Besøger man hjemmesiden med Linux, Mac OS eller et andet operativsystem som ikke er udviklet i Redmond mødes man med beskeden »Din systemopsætning er ikke understøttet. Du har ikke Microsoft Windows« og derefter har man kun adgang til at hente et par vejledninger og skemaer.

Windows-brugere har tilsyneladende et større behov for hjælp - de har ihvertfald mulighed for at blive guidet gennem ansøgningsskemaet hos KOT. De har også adgang til rettelser til gymnasiernes ansøgningshæfter og en række andre oplysninger, som ikke er tilgængelig i KOT's reducerede udgave for studerende uden Windows.

»Det er simpelthen forrykt at en offentlig institution som KOT tvinger potentielle studerende til at skulle bruge Microsoft Windows,« kritiserer Gitte Wange, formand for Linux-foreningen SSLUG, og fortsætter: »Uddannelse i Danmark er tilgængelig for alle - medmindre man vil søge oplysninger om sit kommende studie på Den Koordinerede Tilmeldings hjemmeside og tilfældigvis ikke bruger et bestemt styresystem«.

Foreningen opfordrer KOT til at udvikle en hjemmeside der er tilgængelig for alle.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S