UMTS-mobiltelefon med tyk manual

NTT DoCoMo introducerede i denne uge de første UMTS-mobiltelefoner i Japan. Den medfølgende manual er på intet mindre end 945 sider.

Med UMTS bliver alt større - båndbredden, mobiltelefonens display, antallet af funktioner - og håndbogen, der er svulmet op til imponerende 945 sider. Og det er endda kun for standardmodellen, som blev introduceret i denne uge i Japan.


Næsten hver eneste UMTS-reklame har svælget i muligheden for at holde videokonferencer - men dét kan standardmodellen ikke klare.


N2001 mobiltelefonen vejer 105 gram og koster omkring 4.000 kr. Batteriet har en standbytid på 55 timer. Den japanske UMTS-tjeneste giver adgang til at overføre data med 384 kbps.


(Kilde: Wired)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Højer og Lauritzen ApS
    Distributør af pc- og printertilbehør.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere