Google kritiserer russisk blokade af Youtube

Søgegiganten presser på for at ændre lovgivning i Rusland.

En russisk dom mod Youtube får nu søgefirmaet til at stille spørgsmålstegn ved, hvordan ytringsfriheden fungerer i Rusland. De russiske love skal laves om, så internetudbydere bliver beskyttet bedre, mener Google.

En andel af russere kan ikke længere besøge Youtube, efter en distriktsdomstol i den sibiriske by Komsomolsk-na-Amur i sidste uge beordrede den lokale internetudbyder Rosnet til at blokere for adgangen til alt indhold på Youtube.com, efter en enkelt bruger havde lagt en video ud, som domstolen anså for at være problematisk på grund af et ultra-nationalistisk budskab.

Google bemærker ironisk, at Rosnets kunder nu heller ikke kan følge den russiske præsident, Medvedev, på Youtube, hvor han har sin egen videokanal.

Ifølge Marina Zhunich, Googles politiske chef i Rusland, er det et problem, at russisk lovgivning ikke sørger for at beskytte internetudbydere mod at blive gjort ansvarlige for, hvad brugerne lægger op på en internetside. Både EU og USA giver ellers en form for beskyttelse, påpeger hun.

"Vi ser frem til at arbejde sammen med de russiske myndigheder, det juridisk samfund og kollegiale webtjenester i arbejdet med at skabe lignende forhold i Rusland. En enkelt potentielt uhensigtsmæssig video, burde ikke lede til en blokade af en legitim onlinetjeneste," siger Marina Zhunich i et blogindlæg på Googles blog for politik i Europa.

Hun nævner desuden, at Google har en tjeneste, hvor myndigheder og kunstnere kan anmelde en video, hvis dens indhold overtræder tjenestens vilkår.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS