Virksomhederne har rod i softwarelicenserne

Hver anden virksomhed i Danmark kan ikke redegøre for, hvilken software de har i virksomheden. IT-Brancheforeningen vil derfor i tættere dialog med virksomhederne om problemet.

Der er rod i danske virksomheders brug af software, mener IT-Brancheforeningen. Skønsmæssigt kan hver anden danske virksomhed ikke redegøre for, hvilken software, de har i virksomheden. Konsekvensen er, at virksomhederne enten betaler for lidt eller for meget. Førstnævnte er ulovligt - og sidstnævnte er dumt.

Bortset fra det økonomiske rod medfører den manglende kontrol også potentielle sikkerhedsrisici for de pågældende virksomheder. IT-Brancheforeningen har derfor nu for første gang indkaldt kunder og eksperter til en konference i Børsbygningen 2. april for at diskutere løsningsmulighederne.

»Det er uacceptabelt både for branchen og den enkelte virksomhed, at der ikke er bedre styr på dette område. Der er behov for at kaste lys over situationen - og hjælpe danske virksomheder med nogle simple råd om, hvordan de får styr på softwareanvendelsen. Software er ligesom et pulterkammer, der trænger til at blive ryddet op engang imellem,« siger administrerende direktør Jakob Lyngsø fra IT-Brancheforeningen.

Værdien af den ulovligt anvendte software, skønnes at være mindst en halv mia. kroner ifølge organisationen Business Software Alliance (BSA). I dag findes der ikke nogle tal for den anden halvdel af problemet, de viksomheder, der betaler for meget, fordi de har unødvendigt mange licenser. Praksis har vist, at det bestemt også forekommer.

En aktuel KPMG-undersøgelse af 200 tyske virksomheders softwarebrug viser, at næsten hver anden virksomhed ikke fører regelmæssige lister over software og derfor ikke har tal på, hvad de henholdsvis bruger og har betalt for. Hver tredje virksomhed har ikke regler for brug af software og Internet. Og kun hver femte virksomhed fører lister over licensinventar, som indeholder de relevante informationer til licensstyring.

»Der er min erfaring fra en lang række danske licensrevisioner, at det ikke står bedre til herhjemme. Hvis virksomhederne ikke fører regelmæssige lister og registre over det de bruger, og har licens til, så har de ikke styr på området,« siger partner og statsautoriseret revisor Henrik Iversen fra KPMG.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse