Sony ydmyget - nyt datatyveri

Med yderst simple midler er der igen blevet stjålet kundeinformationer fra Sony.

Man skulle tro, at Sony havde fået en påmindelse om, at der skal strammes kraftigt op på datasikkerheden i firmaet, men det lader ikke til at være tilfældet.

En ny gruppe påstår, at de har kompromitteret sikkerheden hos Sony og har haft adgang til navne og data på over en million brugere på tjenesten SonyPictures.com.

I april var Sony udsat for et af historiens største dataangreb, hvor millioner af brugere af onlinetjenesten PlayStation Network fik oplysninger lækket til kriminelle. Sony hævdede, at indbrudstyvene ikke havde opsnappet kontokortsoplysninger, men angrebet fik mange bekymrede brugere til at udskifte de kreditkort, som de har anvendt til PlayStation Network..

I det aktuelle tilfælde skulle der være tale om et lidt mindre antal og en noget mere simpel indbrudsmetode end sidst. Gruppen Lulz Security hævder, at det eneste, det krævede, var simpelt SQL-injection for at udtrække personlige oplysninger om en million brugere. Angiveligt gemt ukrypteret hos Sony. Sony har ikke bekræftet episoden endnu.

For at dokumentere det succesfulde nummer har Lulz Security uploadet en RAR-file på torrentnetværk, hvor man skulle få en smagsprøve på data fra cirka 50.000 personer. Gruppen mener også, at de har haft fat i digitale gavekort og administratoradgang til nogle Sony-kontorer i Europa.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S