Sony ydmyget - nyt datatyveri

Med yderst simple midler er der igen blevet stjålet kundeinformationer fra Sony.

Man skulle tro, at Sony havde fået en påmindelse om, at der skal strammes kraftigt op på datasikkerheden i firmaet, men det lader ikke til at være tilfældet.

En ny gruppe påstår, at de har kompromitteret sikkerheden hos Sony og har haft adgang til navne og data på over en million brugere på tjenesten SonyPictures.com.

I april var Sony udsat for et af historiens største dataangreb, hvor millioner af brugere af onlinetjenesten PlayStation Network fik oplysninger lækket til kriminelle. Sony hævdede, at indbrudstyvene ikke havde opsnappet kontokortsoplysninger, men angrebet fik mange bekymrede brugere til at udskifte de kreditkort, som de har anvendt til PlayStation Network..

I det aktuelle tilfælde skulle der være tale om et lidt mindre antal og en noget mere simpel indbrudsmetode end sidst. Gruppen Lulz Security hævder, at det eneste, det krævede, var simpelt SQL-injection for at udtrække personlige oplysninger om en million brugere. Angiveligt gemt ukrypteret hos Sony. Sony har ikke bekræftet episoden endnu.

For at dokumentere det succesfulde nummer har Lulz Security uploadet en RAR-file på torrentnetværk, hvor man skulle få en smagsprøve på data fra cirka 50.000 personer. Gruppen mener også, at de har haft fat i digitale gavekort og administratoradgang til nogle Sony-kontorer i Europa.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos