Sony ydmyget - nyt datatyveri

Med yderst simple midler er der igen blevet stjålet kundeinformationer fra Sony.

Man skulle tro, at Sony havde fået en påmindelse om, at der skal strammes kraftigt op på datasikkerheden i firmaet, men det lader ikke til at være tilfældet.

En ny gruppe påstår, at de har kompromitteret sikkerheden hos Sony og har haft adgang til navne og data på over en million brugere på tjenesten SonyPictures.com.

I april var Sony udsat for et af historiens største dataangreb, hvor millioner af brugere af onlinetjenesten PlayStation Network fik oplysninger lækket til kriminelle. Sony hævdede, at indbrudstyvene ikke havde opsnappet kontokortsoplysninger, men angrebet fik mange bekymrede brugere til at udskifte de kreditkort, som de har anvendt til PlayStation Network..

I det aktuelle tilfælde skulle der være tale om et lidt mindre antal og en noget mere simpel indbrudsmetode end sidst. Gruppen Lulz Security hævder, at det eneste, det krævede, var simpelt SQL-injection for at udtrække personlige oplysninger om en million brugere. Angiveligt gemt ukrypteret hos Sony. Sony har ikke bekræftet episoden endnu.

For at dokumentere det succesfulde nummer har Lulz Security uploadet en RAR-file på torrentnetværk, hvor man skulle få en smagsprøve på data fra cirka 50.000 personer. Gruppen mener også, at de har haft fat i digitale gavekort og administratoradgang til nogle Sony-kontorer i Europa.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job