Sony ydmyget - nyt datatyveri

Med yderst simple midler er der igen blevet stjålet kundeinformationer fra Sony.

Man skulle tro, at Sony havde fået en påmindelse om, at der skal strammes kraftigt op på datasikkerheden i firmaet, men det lader ikke til at være tilfældet.

En ny gruppe påstår, at de har kompromitteret sikkerheden hos Sony og har haft adgang til navne og data på over en million brugere på tjenesten SonyPictures.com.

I april var Sony udsat for et af historiens største dataangreb, hvor millioner af brugere af onlinetjenesten PlayStation Network fik oplysninger lækket til kriminelle. Sony hævdede, at indbrudstyvene ikke havde opsnappet kontokortsoplysninger, men angrebet fik mange bekymrede brugere til at udskifte de kreditkort, som de har anvendt til PlayStation Network..

I det aktuelle tilfælde skulle der være tale om et lidt mindre antal og en noget mere simpel indbrudsmetode end sidst. Gruppen Lulz Security hævder, at det eneste, det krævede, var simpelt SQL-injection for at udtrække personlige oplysninger om en million brugere. Angiveligt gemt ukrypteret hos Sony. Sony har ikke bekræftet episoden endnu.

For at dokumentere det succesfulde nummer har Lulz Security uploadet en RAR-file på torrentnetværk, hvor man skulle få en smagsprøve på data fra cirka 50.000 personer. Gruppen mener også, at de har haft fat i digitale gavekort og administratoradgang til nogle Sony-kontorer i Europa.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect