Sony ydmyget - nyt datatyveri

Med yderst simple midler er der igen blevet stjålet kundeinformationer fra Sony.

Man skulle tro, at Sony havde fået en påmindelse om, at der skal strammes kraftigt op på datasikkerheden i firmaet, men det lader ikke til at være tilfældet.

En ny gruppe påstår, at de har kompromitteret sikkerheden hos Sony og har haft adgang til navne og data på over en million brugere på tjenesten SonyPictures.com.

I april var Sony udsat for et af historiens største dataangreb, hvor millioner af brugere af onlinetjenesten PlayStation Network fik oplysninger lækket til kriminelle. Sony hævdede, at indbrudstyvene ikke havde opsnappet kontokortsoplysninger, men angrebet fik mange bekymrede brugere til at udskifte de kreditkort, som de har anvendt til PlayStation Network..

I det aktuelle tilfælde skulle der være tale om et lidt mindre antal og en noget mere simpel indbrudsmetode end sidst. Gruppen Lulz Security hævder, at det eneste, det krævede, var simpelt SQL-injection for at udtrække personlige oplysninger om en million brugere. Angiveligt gemt ukrypteret hos Sony. Sony har ikke bekræftet episoden endnu.

For at dokumentere det succesfulde nummer har Lulz Security uploadet en RAR-file på torrentnetværk, hvor man skulle få en smagsprøve på data fra cirka 50.000 personer. Gruppen mener også, at de har haft fat i digitale gavekort og administratoradgang til nogle Sony-kontorer i Europa.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics